Human (2015)


Human_2015_film_Official_Poster

!F kapsamında, davetiye ile özel gösterimine katıldığım Human belgeseline hayran kaldım. Fransız yapımı olan bu belgesel, ünlü fotoğrafçı ve çevreci yann arthus-bertrand tarafından hazırlanmış ve “what is it that makes us human? ıs it that we love, that we fight ? that we laugh ? cry ? our curiosity ? the quest for discovery ?” soruları ile tabir yerinde ise hayatın anlamını arıyor.

Belgeseldeki muhteşem görüntüler eşliğinde dünyanın birçok yerinden insanlara bir takım sorular soruluyor ve bu cevapları izliyorsunuz. Sorular o kadar ilham verici ki, herkes dökülüyor adeta. Özellikle belgeseldeki tip insanlarla bu denli iletişim kurulabilmiş olması dahi çok büyük bir başarı.

Ayrıca; yönetmenin eski işlerine baktığınız zaman karşınıza çok iddialı işler çevirmiş biri çıkıyor; genelde havadan çekim yapan fotoğrafçı dünyadaki güzellikleri göstermeye and içmiş; çektiği fotoğrafların photoshop olmadığını kanıtlamak için ise enlem ve boylamları yazmış; web sitesi şurada; http://www.yannarthusbertrand2.org/

Earth from above projesinde 6 kıtayı dolaşmış ve yine bir belgesel ve kitap çıkarmış.

Kesinlikle ilham veren ve imrendiren bir kişilik. Takip etmeye değer.

Reklamlar