Nereden Geliyorsun? Kuzeyden


300817

Bir arkadaşım aracılığı ile kendisinden haberdar olarak hemen kitaplarını araştırıp sonunda aldığım Sargun Tont’un bu kitabını hızlı bir şekilde okumaya başladım. Sargun Tont; hem bir ekolog, akademisyen, hem de bir gezgin.

Bu okuduğum kitapta da gezmiş olduğu yerleri bir ekoloğun gözünden anlatarak ve bilinçlendirerek okuyucuya aktarıyor. Yazıların bir kısmı zamanında Atlas dergisinde de yayınlanmış. Özellikle Datça ve Dalyan ile ilgili yazdıkları çok ilgimi çekti. Turgut Özal zamanında bölgeye Termik Santral ve bir otel yapımının birkaç aktivist tarafından kamuoyunu bilinçlendirererek nasıl engellendiğini okuduğumda, o bölgelerin bu şekilde korunaklı kalabilmesinin kendi kendine ve farkındalık sağlanmadan olmadığını görmüş oldum.

Turizm açısından Kuşadası’nın başına gelenler Datça’nın da başına gelebilirdi.. Ya da Yatağan’daki kirli hava Dalyan’a da taşınabilirdi..

Sırf; ülke ekonomisine katkı sağlayacak diye (ki bu da tartışmalı) uzun vadede ülkeyi yaşanamaz bir hale getirecek adımların ve bugün bölgeyi gerçekten kalkındıran kaliteli eko-turizm yerine, hiçbir katkı sağlamayan “her şey dahilci” tatil zihniyetinin Antalya, Bodrum, Kuşadası’ndan sonra o güzelim bölgeyi de köreltecek gelişmelerin yaşanmamış olması gerçekten mucize.

Şimdi Dalyan Dernek’in şu haberini okuduğumda, 20-30 yıl önce büyük bir başarı ile engellenen doğa ve kültür katliamlarının bugün yine planlandığını, hem de bu sefer, önlerine hangi engel konulursa konulsun bunu bi şekilde aşmayı başaran canavarların insaflarına kaldık.

Bu toplum maalesef doğa asalaklarına karşı mücadelesinde yeteri kadar antikor üretemedi.

 

Reklamlar